Weekend dla zakochanych Chojnice 12-14.04.2013

 

Wywiad: [ca_audio url=”http://ewangelizacjapelplin.pl/wp-content/uploads/Chojnice_zakochani.mp3″ width=”500″ height=”27″ css_class=”CSS_STYLE”]

 

Po raz pierwszy w diecezji pelplińskiej trwał w Chojnicach od piątku do niedzieli (14.04) „Weekend dla zakochanych” zorganizowany przez Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Pelplińskiej. Ks. dr Wojciech Klawikowski, główny organizator rekolekcji podkreślił, że były one warsztatami  „gdzie zakochani, czy narzeczeni, pracują razem, wymieniają się owocami swojej pracy przez dialog między sobą”.

Sześć par wzięło udział w nietypowych rekolekcjach, które są alternatywą dla dotychczas organizowanych kurs przedmałżeńskich. „Idea wyrosła stąd, że chcemy zaproponować nową formę przygotowania do małżeństwa”, powiedział Radiu Głos ks. dr Wojciech Klawikowski, odpowiedzialny za Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Pelplińskiej. Główny organizator przedsięwzięcia podkreślił, że treści spotkań są takie same, jak w dotychczasowych cyklach nauk przedmałżeńskich, ale „jest to forma warsztatów, gdzie zakochani, czy narzeczeni, pracują razem, wymieniają się owocami swojej pracy przez dialog między sobą”. Ks. Klawikowski powiedział również, że konieczne jest uczestnictwo w „Weekendzie” osób, które „są w parach”, gdyż praca „przeprowadzana razem dopiero nabiera sensu”.

Kurs prowadzą małżonkowie i księża. Program obejmuje 14 tematów, między innymi o miłości, o uczuciach, o kryzysach małżeńskich, a także o sakramencie małżeństwa, o kluczowym znaczeniu wiary we wspólnym życiu małżonków, o naturalnej regulacji poczęć. Ks. Klawikowski powiedział również, że „Weekend” miał również charakter kerygmatyczny: „mówimy o miłości  Bożej, o grzechu, o zbawieniu, o tym, że Jezus jest Panem”. Kapłan dodał w reportażu Radia Głos, że ważnym elementem kursu jest zrozumienie, iż w sakramencie małżeństwa „nie chodzi o całą otoczkę uroczystości ślubnej, o piękną suknię i ładny wygląd, ale jest to poważna decyzja przyjęcia Jezusa jako Pana do swojego życia i małżeństwa”.

Kurs współprowadził diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji pelplińskiej ks. dr Sławomir Ałaszewski. Mówiąc o „Weekendzie dla zakochanych” dla pelplińskiej rozgłośni, zauważył, że bardzo ważne jest, aby „w wielu miejscach diecezji narzeczeni mieli możliwość przeżycia takiego weekendu w formie warsztatów, gdzie pojawia się świadectwo małżonków, jest prezentowana teoria z zakresu teologii małżeństwa a także pojawia się zadanie dla narzeczonych”. Wyrażając zadowolenie z tej formy kursu małżeńskiego ks. Ałaszewski podkreślił potrzebę „rozmowy narzeczonych na tematy,  których może w domu nie poruszają”. Duszpasterz podkreślił, że niezastąpione jest w tej formie warsztatów świadectwo obecnych na nich doświadczonych małżonków.

Oceniając kurs narzeczeni Gracjana i Bartek wyrazili przekonanie, że „te rekolekcje pozwalają bardziej dojrzeć, lepiej wykorzystać czas przed ślubem i odpowiednio przygotować się na wejście na wspólną drogę a późniejsze życie małżeńskie będzie dzięki temu bardziej owocne”. Gracjana przyznała również: „zaskoczyła mnie otwartość małżeństw, które nam tu posługują, że naprawdę szczerze opowiedzieli o sobie”, Bartek dodał, że przeżyty „Weekend” pozwoli „odpowiedzialniej się zachowywać  i  podejmować odpowiedzialne decyzje”.

W programie kursu poza wykładami, pracą narzeczonych w parach, licznymi dyskusjami, były wspólne modlitwy, Msze św. i posiłki. Wieczorami odbywały się również lekcje tańca.

Opracował ks. Ireneusz Smagliński (Dyrektor Radia Glos)

 Plakat

Komentarze są wyłączone.